Pranie dywanu na sucho

Jedną z podstawowych funkcji dywanów jest ochrona podłogi przed zniszczeniem i trwałym zabrudzeniem. Wykładziny mają więc nieustanny kontakt z kurzem i innymi zanieczyszczeniami, które osadzają się na powierzchni i wnikają w głąb włókien. Regularne odkurzanie nie wystarczy, żeby pozbyć się wszystkich plam, dlatego pielęgnację wykładzin warto rozszerzyć o pranie dywanu na sucho. Metoda ta jest znacznie skuteczniejsza i pozwoli Ci usunąć nawet trudne zabrudzenia, pozostawiając dywan świeży i pachnący.

Czym jest Dry Cleaning?

Delikatna struktura wielu elementów dywanów czy wykładzin wymaga pielęgnacji, która im nie zaszkodzi, nie naruszy jej ciągłości, a także wyeliminuje ryzyko odkształceń czy odbarwień. Innowacyjne procesy czyszczenia chemicznego zachodzą w hermetycznych agregatach piorąco-suszących, pod wpływem działania specjalnie wybranych rozpuszczalników. Brak emisji szkodliwych oparów, niewielki pobór energii, optymalny czas prania i suszenia dywanów delikatnych sprawia, że czyszczenie chemiczne jest ekologiczne. Jeżeli szukasz sposobu na usunięcie uporczywych plam w sposób mniej agresywny, a za to wyjątkowo skuteczny, skorzystaj z naszej oferty. Postaw na tradycyjną metodę prania na sucho w nowoczesnej formie przyjaznej środowisku i dywanom. Tak wyprane dywany zostaną z Tobą na dłużej.

Jak wyczyścić dywan na sucho? Etapy

Brudny dywan nie prezentuje się atrakcyjnie, a przy tym jest siedliskiem bakterii. Żeby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń bytujących w głębszych warstwach runa, warto od czasu do czasu wykonać czyszczenie dywanu na sucho. Procedura polega na użyciu specjalnych detergentów, które nie wymagają użycia wody ani profesjonalnych urządzeń. Jak wyprać dywan na sucho? Cały proces składa się z kilku etapów:

  1. Usunięcie luźnego brudu przy pomocy odkurzacza lub trzepaczki;
  2. Równomierne rozsypanie proszka do prania dywanów na sucho na całej powierzchni. W przypadku trudniejszych plam zaleca się wtarcie detergentu w miejsce zabrudzenia;
  3. Ponowne odkurzanie po upływie 30-60 minut, aby zebrać cały proszek do prania dywanów na sucho i pozbyć się rozpuszczonych zanieczyszczeń.

W przypadku profesjonalnych pralni, metoda dry cleaning przebiega nieco inaczej. Do prania dywanu na sucho wykorzystywane są innowacyjne urządzenia piorąco-suszące oraz specjalistyczne detergenty, bezpieczne zarówno dla włókien, jak i środowiska naturalnego. Gwarantuje to doskonałe efekty czyszczenia bez ryzyka odkształcenia, odbarwienia i naruszenia struktury włókien.

Środki do czyszczenia dywanów na sucho

Na rynku bez problemu znajdziesz szeroki wybór preparatów do prania dywanów na sucho w warunkach domowych. Zazwyczaj są one sprzedawane w opakowaniach ze specjalnym aplikatorem, ułatwiającym rozprowadzenie detergentu po wykładzinie. Przy wyborze środka do prania dywanów na sucho powinieneś zwrócić uwagę na jego właściwości i przeznaczenie, szczególnie jeśli masz wykładzinę wykonaną z delikatnych tkanin.

Należy także dokładnie przeanalizować skład, gdyż proszki do czyszczenia dywanów na sucho często zawierają silne substancje, takie jak fosforany, sól trisodowa czy 2-buteksyetanol. Mogą one powodować podrażnienia skóry i reakcje alergiczne, a przy tym są w stanie uszkodzić delikatne włókna dywanów.

Proszek do czyszczenia dywanów na sucho

Działanie środków do prania dywanów na sucho polega na wniknięciu cząsteczek proszku w głąb runa i rozpuszczenie zalegających tam zanieczyszczeń. Łatwiej wtedy się ich pozbyć za pomocą zwykłego odkurzacza i bez konieczności moczenia wykładziny. Preparaty do czyszczenia dywanów na sucho często są wzbogacone o wzmacniacze koloru i dodatki zapachowe, aby zapewnić lepsze efekty. W rezultacie włókna są odświeżone i mają mocniejszą barwę, jednak często jest to tylko wrażenie optyczne. W rzeczywistości domowe pranie dywanu na sucho nie jest w stanie całkowicie usunąć wszystkich zabrudzeń, jak to się odbywa w profesjonalnej pralni.

Ekologiczne składniki w proszkach do czyszczenia dywanów na sucho

Wiedząc, jak wyprać dywan na sucho, możesz samodzielnie spróbować odświeżyć wygląd wykładziny. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, staraj się wybierać ekologiczne środki czyszczące, które są bezpieczne dla zdrowia i otoczenia. Takie preparaty są pozbawione silnie działających detergentów i bazują na biodegradowalnych składnikach i naturalnych ekstraktach zapachowych. Do ekologicznego czyszczenia dywanów na sucho możesz również wykorzystać domowe sposoby. Zamiast silnych detergentów chemicznych, posyp brudne plamy sodą oczyszczoną, a po kilku godzinach odkurz dywan. Metoda ta jednak sprawdzi się tylko do odświeżenia wykładziny, gdyż nie poradzi sobie z usunięciem trudnych zabrudzeń.

Dlaczego warto wyprać dywanów na sucho w pralniach chemicznych?

Czyszczenie dywanów na sucho w warunkach domowych może optycznie poprawić wygląd wykładziny. Jest to zasługa rozjaśniaczy i wzmacniaczy kolorów dodawanych do środków piorących dostępnych w sklepach. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby dywan był dokładnie wyczyszczony nawet w głębszych warstwach włókien, warto skorzystać z usług profesjonalistów.

W naszej pralni świadczymy usługi prania metodą dry cleaning, używając do tego ekologicznych środków piorących i nowoczesnych urządzeń. Gwarantuje to doskonałe efekty w postaci czystego, odświeżonego i wypielęgnowanego dywanu bez ryzyka uszkodzenia delikatnych włókien.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

SiteMap