Usuwanie zapachu z dywanu

Brudny dywan może wydzielać nieprzyjemną woń wyczuwalną w całym pomieszczeniu. W takim przypadku nawet najsilniejsze odświeżacze powietrza nie pomogą, jeśli nie pozbędziesz się źródła problemu. Nie oznacza to, że czeka Cię wymiana dywanu na nowy, aby móc znów czuć świeżość w swoim domu. Jako specjaliści dobrze wiemy, że nie ma rzeczy niemożliwych i przy użyciu odpowiednich metod usuwanie zapachu z dywanu jest niezwykle proste.

Dlaczego dywan śmierdzi?

Każdy dywan potrzebuje regularnej pielęgnacji, która nie powinna się ograniczać tylko do odkurzania. W przeciwnym razie stanie się zbiorowiskiem bakterii i nieprzyjemnych zapachów, które wnikają głęboko między włókna. Ich intensywność zależy od źródła pochodzenia oraz tego, jak długo wykładzina była zaniedbywana. Najczęściej za uciążliwą woń odpowiadają:

  • mocz;
  • dym z papierosów;
  • wymiociny;
  • resztki jedzenia;
  • plamy z napojów;
  • wilgoć;
  • sierść zwierzęca;
  • niedokładnie doczyszczone stare plamy.

Niewłaściwe pielęgnowany dywan z czasem sam z siebie zaczyna wydzielać nieprzyjemną woń, co jest spowodowane rozwojem bakterii, grzybów i pleśni. Dzieje się tak również, jeśli wykładzina była prana nieodpowiednimi środkami i metodami lub włókna nie zostały skutecznie wysuszone. Nieumiejętne usuwanie zapachu z dywanu może więc przynieść odwrotny skutek i sprawić, że runo będzie wydzielało uciążliwą woń stęchlizny.

Jak usunąć brzydki zapach z dywanu?

Istnieje wiele domowych sposobów na usuwanie przykrego zapachu z dywanu. Ich skuteczność zależy od czasu reakcji, rodzaju plamy i intensywności uciążliwej woni. Zaschnięte zabrudzenia, które wniknęły w głąb runa znacznie trudniej wyeliminować, dlatego w ich przypadku zazwyczaj będzie konieczne podjęcie bardziej radykalnych kroków. Doraźnie możesz jednak zdecydować się na samodzielne usuwanie zapachu z dywanu, wykorzystując do tego produkty dostępne w każdym domu.

Usuwanie zapachu kociego moczu z dywanu

Koci mocz wydziela intensywny, drażniący zapach, który jest jeszcze długo wyczuwalny po usunięciu plamy. Ważne jest, aby jak najszybciej zareagować i od razu starać się zminimalizować skutki zabrudzenia. Jednym ze znanych sposobów na usuwanie zapachu moczu z dywanu jest przygotowanie specjalnej pasty z kilku łyżek sody i octu. Sporządzoną miksturę należy wetrzeć w plamę, pozostawić na kilkanaście minut, a następnie przemyć wilgotną gąbką.

Ta metoda choć wydaje się prosta, nie zawsze jest w stanie skutecznie zneutralizować brzydką woń. Warto też pamiętać, że ocet również wydziela nieprzyjemny zapach, który może się utrzymywać nawet przez kilka dni.

Usuwanie zapachu psiego moczu z dywanu

Psi mocz ma specyficzny skład, przez co nie tylko wydziela charakterystyczny zapach, ale i może trwale odbarwić runo. Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli na świeżą plamę zaaplikujesz specjalny preparat do neutralizowania substancji zawartych w psiej urynie. Środki takie powodują usuwanie przykrego zapachu z dywanu oraz zabezpieczają miejsce przed ponownym oddaniem moczu. Zawierają bowiem związki, które skutecznie odstraszą pupila przed kolejnym zabrudzeniem obszaru spryskanego preparatem. Możesz także spróbować domowego sposobu z sodą i octem, ale istnieje ryzyko, że nie poradzi sobie ze zneutralizowaniem nieprzyjemnej woni.

Usuwanie zapachu wymiocin z dywanu

Wymiociny są szczególnie problematyczne do zneutralizowania, gdyż oblepiają włókna i ciężko je wywabić. Usuwanie zapachu z dywanu domowymi sposobami zazwyczaj przynosi tylko chwilowe efekty. Możesz jednak spróbować posypać plamę mąką ziemniaczaną i pozostawić na chwilę, a następnie odkurzyć dywan. Inną metodą jest wysypanie ziaren kawy na zabrudzenie, gdyż ma ona właściwości neutralizujące.

Usuwanie zapachu z dywanu domowymi sposobami nigdy nie będzie tak skuteczne, jak oddanie go w ręce specjalistów. W naszej pralni stosujemy profesjonalne detergenty, które są w stanie całkowicie pozbyć się nawet trudnych plam wydzielających intensywną woń. Dobierając odpowiednie preparaty do rodzaju zabrudzenia, w bezpieczny sposób odświeżymy dywan i przywrócimy go do pierwotnej formy. Preparaty i metody usuwania brzydkiego zapachu z dywanu zawsze dobieramy pod kątem specyfiki danej wykładziny, dlatego podejmujemy się odświeżania dywanów wykonanych nawet z delikatnych włókien, które wymagają specjalnego traktowania.

Zapraszamy do kontaktu!

SiteMap