Impregnacja dywanów – czym jest?

A gdyby można je zabezpieczyć, aby nie brudziły się tak szybko? To możliwe. Impregnacja dywanów to proces, który pomaga chronić je przed zanieczyszczeniami, plamami oraz ułatwia ewentualne czyszczenie. Zabieg polega na powlekaniu dywanu specjalną warstwą ochronną filtru wzbogaconego o fluor, który ochrania delikatne włókna przed uszkodzeniem i zabrudzeniami. Środek oblepia każde włókno dywanu, co sprawia, że brud nie może osiąść na jego powierzchni i pozostaje na wierzchu. Stąd łatwo go usunąć za pomocą zwykłego odkurzania.

Proces impregnacji sprawia, że zanieczyszczenia, plamy czy sierść słabiej przylegają do powierzchni dywanu – impregnacja pełni funkcję antystatyczną, dzięki czemu sprzątanie dywanu jest łatwiejsze, a jego higiena jest lepsza.

Impregnację można stosować w przypadku każdego rodzaju dywanów. Jest to tym ważniejsze, gdy dywan wykonany jest z wysokiej jakości, delikatnych włókien typu: jedwab, wiskoza, wełna. Wtedy impregnacja powinna być obowiązkowa.

Kiedy powinienem zaimpregnować dywan?

Kiedy kupujesz nowy dywan, powinien być już zaimpregnowany. Codzienne użytkowanie sprawia, że warstwa impregnatu z czasem się ściera, a dywanu tracą tym samym odporność na zabrudzenia. Nie ma prostej odpowiedzi, po jakim czasie należy poddać dywan impregnacji. Wszystko zależy od rodzaju dywanu i intensywności używana go, np. natężenia ruchu na nim. Można jednak przyjąć, że warto to robić raz na pół roku. Wtedy nasz dywan będzie zawsze świeży i nie będzie się niszczył.

Istotne jest również to, aby proces impregnacji dywanu przeprowadzać zawsze po jego dokładnym wyczyszczeniu i usunięciu roztoczy i bakterii.

Jeśli widzisz, że Twój dywan nieco się postarzał wizualnie, trudniej jest go odkurzyć, a na jego powierzchni widać coraz więcej śladów, to dobry moment, aby podjąć decyzję o jego impregnacji.

Zaimpregnowanie dywanu pozwoli przedłużyć okres świeżości dywanu, ułatwi sprzątanie go domowymi sposobami i odroczy kolejną wizytę u profesjonalistów. Pozwoli więc zaoszczędzić.

Czy każdy dywan można poddać impregnacji?

Uogólniając, należy odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Impregnacja dywanu jest zalecana w przypadku każdego rodzaju dywanu, a konieczna, gdy mamy do czynienia z dywanem wykonanym z włókien wysokiej jakości. Związane jest to z koniecznością ich zabezpieczenia i ochrony. Chyba nikt nie chce ryzykować, że jego drogi i piękny dywan ulegnie zniszczeniu. Dzięki impregnacji dywanów ryzyko tego rodzaju się oddala.

SiteMap