5 najczęstszych błędów, które popełniasz czyszcząc swój materac

Czy wiesz, że czyszczenie materaca w niewłaściwy sposób może prowadzić do jego uszkodzenia? Sprawdź listę czynności, których warto unikać podczas pielęgnacji materaca w domu i zadbaj o jego czystość w bezpieczny sposób.

1. Moczenie materaca

Zachlapany materac, na którym pojawiły się plamy, najczęściej czyścimy wodą z mydłem. Nie jest to jednak bezpieczny sposób na pozbycie się zabrudzenia. Długie namaczanie plamy oraz duża ilość wilgoci prowadzi do uszkodzenia jego powierzchni.

2. Wytrzepywanie kurzu

Często wykorzystywanym sposobem na pozbycie się kurzu z materaca jest jego wytrzepywanie. Rozwiązanie to stosuje się nadal, szczególnie w przypadku lekkich materaców o niewielkich rozmiarach. Niestety ta dawna forma usuwania nagromadzonego kurzu niesie ze sobą negatywne konsekwencje zarówno dla samego materaca, jak i jego użytkownika. Unoszące się podczas wytrzepywania pył i roztocza mogą spowodować pojawienie się reakcji alergicznych u osób, które wdychają je z powietrza. A kurz, którego chcieliśmy się pozbyć i tak ponownie osiądzie na materacu. Dodatkowo uderzanie jego powierzchni twardą trzepaczką może prowadzić do zniekształceń.

3. Pranie wyłącznie pokrowca na materac

Cykliczne pranie pokrowca w domu to dobra praktyka, jednak nigdy nie zastąpi ona dogłębnego wyczyszczenia całego materaca. Z zewnątrz może on wydawać się czysty, jednak w środku z pewnością nagromadził ogromne ilości zanieczyszczeń. Jego gąbczasta struktura sprawia, że pochłania on m.in. kurz, naskórek oraz roztocza i mikroorganizmy, które śpią razem z nami w jednym łóżku. Brak dbałości o dokładne wyczyszczenie wnętrza materaca może w dłuższej perspektywie czasu spowodować pojawienie się problemów zdrowotnych, które w szczególności dotyczą osób z alergią na kurz. Konsekwencją powtarzających się objawów w postaci porannego kataru czy nawracającego kichania lub swędzenia oczu może stać się nieżyt nosa, astma i egzema.

4. Czyszczenie materaca niewłaściwym odkurzaczem

Do pozbycia się kurzu z materaca zwykle wykorzystujemy domowy odkurzacz, ponieważ nie mamy do dyspozycji specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do ich czyszczenia. Robimy to za pomocą uniwersalnego urządzenia wielofunkcyjnego, którym czyścimy podłogi, sufity czy powierzchnię kanapy. Nie jest to jednak odkurzacz umożliwiający dogłębne usunięcie zanieczyszczeń z materaca, które tkwią w nim bardzo głęboko. Do skutecznego czyszczenia jego wnętrza należy zastosować profesjonalny odkurzacz, którego główną funkcją jest usuwanie nagromadzonego kurzu, roztoczy i mikroorganizmów. Dzięki temu możemy być pewni, że pozbyliśmy się wszystkich zabrudzeń, które się w nim kryją.

5. Czyszczenie materaca myjką parową

Mycie parą to skuteczny sposób czyszczenia tłustych powierzchni i trudnych do usunięcia plam, które możemy spotkać na płytkach łazienkowych i kuchennych. Rozwiązanie to sprawdza się również w czyszczeniu podłóg zewnętrznych, które narażone są na uciążliwe zanieczyszczenia. Myjki parowe są często wyposażone w dodatkowe funkcje umożliwiające dezynfekcję i zabijanie bakterii za pomocą wysokiej temperatury. Mimo to nie zaleca się wykorzystywania ich do mebli tapicerowanych oraz materacy. Dlaczego? Gorąca para wprawdzie usuwa bakterie, jednak powoduje pojawienie się dużej ilości wilgoci, której nagromadzenie uszkadza materac, prowadząc do powstania pleśni i grzybów w jego wnętrzu.
„Dobry materac decyduje o jakości naszego snu, który wpływa na nasz nastrój i produktywność. Każdy chce, aby był on wygodny i czysty, co opóźnia konieczność zakupu nowego. Wielu naszych klientów kontaktuje się z nami, gdy próbują samodzielnie wyczyścić materac w domu różnymi produktami domowymi, ale plamy nie schodzą, a materac zmienia kolor lub pojawia się nieprzyjemny zapach. W takim przypadku możemy pomóc naprawić błędy, ale zawsze radzimy ludziom, aby nie czyścili go sami, ale po prostu zlecali profesjonalistom wyczyszczenie go przynajmniej raz w roku. Dodatkowo uzyskują oni ochronę przed dalszym użytkowaniem poprzez impregnację materaca, czego z pewnością nie mogliby zrobić w domu. Sen to bardzo ważna rzecz, w końcu spędzamy połowę życia, śpiąc, dlatego starajmy się, aby był zdrowy i dobrej jakości.”
Radzi przedstawicielka marki DywanBox

SiteMap