Dlaczego dywan po praniu śmierdzi?

Dlaczego dywan po praniu śmierdzi?

Nieprzyjemny zapach dywanu po praniu to najczęściej wynik nieodpowiedniego sposobu czyszczenia i suszenia. Jego pielęgnacja to proces wymagający zastosowania się do kilku zasad, które często uzależnione są od rodzaju dywanu, a nawet pory roku, w której decydujemy się na jego odświeżenie. Sprawdź, co powoduje brzydki zapach dywanu po praniu.

Czyścisz dywan złymi metodami

Warto pamiętać, że sposób czyszczenia dywanu różni się w zależności od jego rodzaju. Dlatego przed rozpoczęciem pracy upewnij się, z jakiego materiału został on wykonany, aby móc dostosować do niego zarówno środki czyszczące, jak i metodę prania. Gdy o to nie zadbasz, możesz doprowadzić np. do jego przemoczenia, co w większości przypadków powoduje pojawienie się w nim pleśni i grzyba, będących źródłem nieprzyjemnego zapachu. Nieostrożne czyszczenie dywanu może także doprowadzić do zniszczenia jego włókien oraz wystąpienia odbarwień, na co w szczególności powinni zwrócić uwagę właściciele dywanów wykonanych z materiałów naturalnych.

Źle go wysuszyłeś

Kolejną przyczyną, która powoduje, że dywan po praniu śmierdzi, jest jego niedokładne wysuszenie. Po praniu musisz zadbać o to, aby dywan dokładnie wyschnął. Najlepiej jest więc wystawić go na zewnątrz. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie jego czyszczenia na wiosnę lub lato. Dobra pogoda będzie sprzyjać szybkiemu i dokładnemu wysuszeniu materiału. Jeśli jednak decydujesz się odświeżyć go jesienią lub zimą, pamiętaj, aby zachować odpowiednią wentylację całej jego powierzchni. Jeśli rozłożysz wyprany dywan na podłodze, wyschnie jedynie jego wierzchnia warstwa. Pod dywanem natomiast nagromadzi się wilgoć, która spowoduje pojawienie się brzydkiego zapachu pleśni w materiale. Warto więc zawiesić go np. na stelażu, aby mógł suszyć się równomiernie z obu stron.

Co zrobić, gdy dywan po praniu śmierdzi?

Jeśli Twój dywan ma nieprzyjemny zapach po praniu, możesz spróbować usunąć z niego wilgoć domowymi sposobami np. sodą oczyszczoną, która wchłonie również brzydką woń. Nie zawsze jednak będziesz w stanie pozbyć się tego zapachu w prosty sposób. Pojawienie się śmierdzącej pleśni i grzyba w dywanie może w ostateczności zmusić Cię do wymiany dywanu na nowy. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, możesz skorzystać z usług profesjonalistów, którzy za pomocą specjalistycznych środków przywrócą jego świeżość.

SiteMap