Jak powinniśmy czyścić dywany wełniane?

Dywany z włosia naturalnego, mimo że znacznie cieplejsze oraz ładniejsze niż ich syntetyczne odpowiedniki, są także o wiele cięższe do utrzymania w czystości. Ich piękny wygląd i bogate wzornictwo sprawia jednak, że coraz chętniej decydujemy się na zakup tego typu produktów, często mając wątpliwości co do możliwości i techniki ich konserwacji. Jak powinno wyglądać czyszczenie dywanów wełnianych? Czy można je prać w taki sposób, aby nie uszkodzić ich struktury?

Jak poznać, że dywan jest z wełny?

Dywany wełniane to bez wątpienia jedne z najbardziej popularnych dywanów naturalnych. Decydując się na ich zakup, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Są to produkty znacznie droższe niż syntetyki, więc zbyt pochopny wybór może znacząco uszczuplić nasz domowy budżet, jednocześnie nie spełniając wymagań. Podstawą, od której powinniśmy zacząć, jest metka. Znajdują się na niej bowiem wszystkie najważniejsze informacje na temat produktu, tj. waga, materiał oraz specyfikacje dotyczące prania. Jeżeli po jej sprawdzeniu nadal nie jesteśmy przekonani o jakości dywanu, warto zapytać sprzedawcę o certyfikat Woolmark. Jest on wykorzystywany jako wyróżnienie wyrobów z czystego włókna naturalnego, a co za tym idzie, każdy produkt posiadający atest to gwarancja 100% żywej wełny.

Jak na co dzień dbać o dywany wełniane?

Dywany z wełny, z uwagi na naturalne włókna, wymagają zgoła innej pielęgnacji niż syntetyki. Najbardziej istotne jest regularne odkurzanie. Pozwoli nam to zebrać włókna, wychodzące z dywanu w wyniku procesu linienia. Zjawisko to, choć często staje się obiektem naszych zmartwień, jest całkowicie naturalne – powinno ustąpić samoistnie po kilku miesiącach użytkowania. Jeżeli chcemy przedłużyć żywotność dywanu wełnianego, nie możemy zapominać o okresowym trzepaniu. Wystarczy powtórzyć czynność dwa razy do roku, samodzielnie bądź z pomocą ekspertów, aby skutecznie pozbyć się kurzu i zanieczyszczeń. Bardziej zaawansowane czyszczenie dywanów wełnianych powinniśmy zostawić jednak w rękach specjalistów. Nie warto ryzykować, podejmując się tego samodzielnie. W Dywan Box oferujemy pranie dywanów wełnianych w 3. pakietach (mini, midi oraz maxi), przeznaczone również dla alergików.

Jak powinniśmy czyścić dywany wełniane?

Czyszczenie wełnianych dywanów z plam

Jeśli na dywanie wełnianym pojawią się plamy to, niezależnie od ich intensywności, należy usunąć je jak najszybciej. Oczywiście, im świeższe zabrudzenia, tym łatwiej o ich wyczyszczenie. Robiąc to samodzielnie, pamiętajmy o użyciu specjalistycznych środków do dywanów z wełny. Nie próbujmy jednak rozcierać plam! Skutkuje to powiększeniem się zabrudzenia, a w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do uszkodzenia włókna. Zdarza się, że zanieczyszczenia zalegną pomiędzy włosiem – z tym również poradzą sobie nasi specjaliści. Dzięki czyszczeniu mechanicznemu usuną oni wszystkie stałe zabrudzenia, przygotowując dywan z wełny do dalszego etapu konserwacji.

Czy można prać dywany wełniane?

Dywany wełniane możemy jak najbardziej poddać procesowi prania. Należy podejść do tego ostrożnie, używając odpowiednich preparatów oraz stosując wszelkie zalecenia producenta. Aby usunąć poważniejsze zabrudzenia oraz utrzymać piękny wygląd dywanu, powinniśmy oddawać je do profesjonalnej pralni nie rzadziej niż raz na 1 lub 2 lata, w zależności od eksploatacji. Specjaliści dobiorą odpowiednie metody czyszczenia i zadbają, aby produkt wrócił do nas w jak najlepszym stanie, gotowy na kolejne miesiące użytkowania.

Pranie dywanów wełnianych na sucho

Pranie na sucho to doskonały sposób na pozbycie się zabrudzeń z miejsc, do których nie można albo nie powinno się docierać na mokro. Metoda DRY CLEANING, którą stosujemy, to optymalne rozwiązanie dla wysokiej jakości drogich dywanów z włókna naturalnego. Specjaliści wyczyszczą produkt przy użyciu antyalergicznych preparatów, usuwając nawet najcięższe zabrudzenia oraz neutralizując nieprzyjemne zapachy.

Pranie dywanów wełnianych na mokro

Przyjęło się, że wełna wody nie lubi, a co za tym idzie, dywanów z włókna naturalnego nie powinniśmy prać na mokro. Nic bardziej mylnego! Przy zastosowaniu kilku prostych zasad, proces ten jest jak najbardziej wykonalny. Jeżeli decydujemy się na pranie w domu, pamiętajmy, aby nie zalewać dywanu wodą, a jedynie zmywać go powierzchniowo, stosując letnią (nie gorącą!) wodę oraz używając detergentów przeznaczonych do wełny. Nie zapominajmy również o suszeniu, najlepiej w warunkach naturalnych, w dobrze wietrzonym pomieszczeniu.

Czy można prać dywany wełniane?

Czyszczenie dywanów wełnianych to proces niezwykle złożony, do którego należy podejść z ogromną ostrożnością. Zdarza się, że brak czasu bądź umiejętności nie pozwala nam podejść do tego odpowiednio. W sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, czy samodzielnie poradzimy sobie z praniem dywanu, najlepiej oddać go w ręce specjalistów. Dobiorą oni najlepszą metodą czyszczenia, eliminując ryzyko uszkodzenia włosia i po zaledwie kilku dniach pracy dostarczą nam piękny, pachnący i gotowy do ponownego użytkowania kobierzec.

SiteMap