Jak usunąć plamy na dywanie z kawy, jagód i czerwonego wina?

Dywan to jeden z najbardziej wyrazistych elementów dekoracyjnych wnętrza. Pełni też funkcję wygłuszającą pomieszczenie i zapewnia dodatkową izolację termiczną od chłodnej podłogi. Jego obecność ma więc ogromne znaczenie dla komfortu domowników, dlatego warto zadbać o to, aby jak najdłużej zachował się w dobrej formie.

Podpowiadamy więc, jak usunąć plamy na dywanie z kawy, jagód i czerwonego wina w bezpieczny i skuteczny sposób za pomocą prania na sucho!

Plamy na dywanie – jak usunąć?

Brudny dywan nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie, a przy tym jest zbiorowiskiem bakterii, dlatego trzeba pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Problem staje się bardziej skomplikowany w sytuacji, gdy poplamisz dywan silnie barwiącą substancją. Najczęściej zabrudzenia powstają w wyniku rozlania kawy, czerwonego wina, soku lub owoców, które mogą zostawić trwały ślad.

Zatem jak usunąć plamy na dywanie, aby skutecznie się ich pozbyć bez ryzyka uszkodzenia włókien? Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, w jaki sposób automatyczne pralnie chemiczne rodzą sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami za pomocą usługi prania dywanu na sucho!

Pranie dywanu na sucho – czym tak właściwie jest?

Pranie dywanu na sucho w pralni chemicznej to proces usuwania plam i brudu z dywanów przy użyciu specjalnych rozpuszczalników oraz proszków chemicznych, które nie wymagają użycia wody. Proces ten polega na rozłożeniu proszku na powierzchni dywanu, a następnie jego delikatnym wmasowaniu w włókna przy użyciu szczotki lub urządzenia do wtarcia proszku w dywan. Następnie proszek ten jest usuwany za pomocą specjalnych urządzeń, a dywan jest suszony oraz rozciągany, aby zachować jego pierwotny kształt. Pranie na sucho dywanu w pralni chemicznej jest polecane dla dywanów wykonanych z delikatnych materiałów, takich, jak tkanin:

  • orientalnych,
  • wełnianych,
  • jedwabnych,

które nie tolerują mokrego prania, oraz dla dywanów z plamami trudnymi do usunięcia przy użyciu tradycyjnych metod prania.

5 kroków, z jakich składa się pranie dywanu na sucho w pralni chemicznej

Każdy, kto posiada dywan, wie jak trudno jest utrzymać go w czystości. Niestety, plamy z kawy, czerwonego wina czy jagód są bardzo częstym problemem, z którym borykają się właściciele dywanów. Istnieje jednak skuteczna metoda na pozbycie się takich plam, a mianowicie pranie dywanu na sucho, które może składać się z następujących kroków:

Krok 1. Przygotowanie dywanu

Przed rozpoczęciem prania dywanu na sucho w pralni chemicznej, który posiada plamy z:

  • kawy,
  • jagód
  • czy czerwonego wina,

należy dokładnie odkurzyć wykładzinę. Wszystko w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń i kurzu. Dodatkowo, warto także dokładnie sprawdzić dywan pod kątem ewentualnych uszkodzeń, aby uniknąć ich pogłębienia podczas prania.

Krok 2. Zabezpieczenie plam z jagód, kawy lub czerwonego wina

Jeśli na dywanie znajdują się jakieś plamy z czerwonego wina, jagód czy kawy, należy je najpierw zabezpieczyć przed ewentualnym rozprzestrzenieniem się podczas prania. Do tego celu można użyć specjalnych środków zabezpieczających, które nakłada się bezpośrednio na plamę.

Krok 3. Pranie dywanu na sucho

Następnie dywan jest prany na sucho w automatycznej pralni chemicznej. Do prania używa się specjalnych:

  • proszków
  • lub płynów,

które są delikatne dla włókien wykładziny, ale skutecznie usuwają plamy z jagód, kawy czy czerwonego wina. Proces prania jest kontrolowany przez pracowników pralni, którzy dobierają odpowiednie parametry prania w zależności od rodzaju dywanu i jego stanu. Następnie maszyna może wytwarzać silne wibracje, które powodują oderwanie zanieczyszczeń od włókien dywanu. W ten sposób plamy są usuwane z dywanu.

Krok 4. Przenoszenie dywanu do suszarek

Kolejnym krokiem jest suszenie dywanu. Dywan jest przenoszony do specjalnych suszarek, które pozwalają na skuteczne usunięcie wilgoci. W suszarce dywan jest rozciągany, co pozwala na zachowanie jego pierwotnego kształtu i uniknięcie zniekształceń spowodowanych przez wilgoć. Suszenie dywanu na sucho zajmuje zazwyczaj od 2 do 4 godzin, w zależności od rodzaju i grubości wykładziny.

Krok 5. Zweryfikowanie efektów

Po całkowitym wysuszeniu dywanu, pracownicy pralni sprawdzają, czy wszystkie plamy z jagód, kawy czy czerwonego wina zostały usunięte, i czy dywan jest odpowiednio czysty. W razie potrzeby, powtarzają proces prania na sucho, tak, aby uzyskać pożądany efekt.

Jak wyczyścić plamy na dywanie – domowe wskazówki

Wiesz już, jak usunąć plamy na dywanie z najbardziej kłopotliwych zabrudzeń za pomocą prania na sucho w automatycznej pralni chemicznej. Istnieją również inne, uniwersalnymi wskazówi dotyczące samodzielnego wywabiania zabrudzeń domowymi sposobami:

Jak usunąć plamy z kawy na dywanie?

Do wywabienia plamy na dywanie możesz wykorzystać specjalne detergenty lub użyć produktów, które powinny być dostępne w każdej kuchni. Jednym z domowych sposobów, jak usunąć plamy z kawy na dywanie, jest przygotowanie roztworu z zimnej wody i octu w proporcji 1 litra wody na jedną łyżkę octu. Taką miksturą spryskaj zabrudzenie, a następnie delikatnie pocieraj zwilżoną gąbką aż plama całkowicie zniknie.

Jak usunąć plamy z jagód na dywanie?

W tym przypadku również możesz posłużyć się metodą z roztworem wody i octu. Znacznie popularniejszym sposobem, jak usunąć plamy z jagód na dywanie jest jednak użycie soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Wystarczy delikatnie nasączyć nim wacik lub szmatkę i kilkukrotnie przetrzeć zabrudzone miejsce. Następnie należy delikatnie przemyć ten obszar wodą i pozostawić do wyschnięcia. Plamy na dywanie powinny zniknąć, jeśli zabrudzenie nie zdążyło jeszcze wniknąć w głąb włókien.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina na dywanie?

W przypadku zabrudzeń z czerwonego wina możesz spróbować dwóch powyższych metod lub skorzystać z trzeciej opcji. Jak wyczyścić plamy na dywanie? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest posypanie solą i delikatne zwilżenie wodą. Po upływie ok. pół godziny delikatnie zbierz miksturę wilgotną szmatką i w razie konieczności przemyj miejsce rozcieńczonym szamponem do wykładzin. Pamiętaj tylko, aby nie doprowadzić do zbyt dużego przemoczenia dywanu, gdyż grozi to odkształceniem runa.

Podsumowanie

Czasami jednak domowe sposoby usuwanie plam na dywanie z jagód, kawy i czerwonego wina mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów, lub być niewystarczające. Warto wtedy zdać się na pomoc specjalistów, którzy po doborze odpowiednich metod i preparatów skutecznie wywabią nawet trudne zabrudzenie w automatycznej pralni dywanów. Szczególnie jest to ważne w przypadku plam na wykładzinie wykonanej z naturalnych lub delikatnych włókien, które łatwo uszkodzić działając na nie zbyt agresywnie.

SiteMap